Strokovna ekskurzija na Dunaj
19.6.2023
V petek, 16. 6. 2023, smo se z učenci, ki obiskujejo izbirni predmet nemščina, in z učenci, ki so prispevali k prepoznavnosti šole na kulturnem področju, odpravili na strokovno ekskurzijo na Dunaj. Pester, poučen in zanimiv program je skrbno pripravila gospa Natalija Lampič. Ob 5.25 smo se zbrali na Taboru in se ob 5.30 polni pričakovanj odpravili proti Dunaju. Pot nas je vodila mimo Celja, Šentilja in Gradca. Po poti smo spoznali osnovne podatke o Dunaju ter Avstriji in se seznanili s pomembnimi avstrijskimi osebnostmi. Malo po 11.00 smo prispeli na Dunaj. Najprej je sledil ogled centra mesta z avtobusom. Ogledali smo si: Uno-City, univerzo Rudolfina, Schottenring, mestno hišo, parlament, muzeje, gledališče in Schönburg.
Ogled prvih zbirk smo začeli v prirodoslovnem muzeju. Natalija Lampič, učiteljica zgodovine in nemščine, je ogled razstave pospremila s kratkimi in zanimivimi razlagami. Ogledali smo si okostja treh dinozavrov: diplodoka, alozavra in igvanodona ter se navduševali nad številnimi dih jemajočimi fosili. Posebno pozornost smo namenili tudi 11,1 cm kipcu Willendorfske Venere, ki je star okrog 30.000 let. Zelo zanimiva je bila tudi razstava živali. Učenci so bili navdušeni nad kiti, metulji, raki, polži, metulji, žirafami, levi, sloni, kačami …
Naslednja znamenitost, ki smo si jo ogledali, je bila Cesarska zakladnica (Kaiserliche Schatzkammer) v palači Hofburg. V 21 sobanah so na ogled postavljene dragocenosti iz avstrijske zgodovine. Zbirka obsega tudi avstrijsko cesarsko krono, kroglo in žezlo ter insignije vladarjev in cesarjev svetega rimskega cesarstva. Ogled te zbirke je naše devetošolke tako navdušil, da so si tudi same kupile krone in postale kraljice. Učenci nemščine so izpolnili pričakovanja in uslužbence v različnih situacijah nagovorili, spraševali in odgovarjali v nemščini. Še posebej so se izkazali najmlajši učenci.
Ob 14.30 smo odšli na Ekonomsko univerzo, kjer so za nas pripravili okusno kosilo. Čas po kosilu smo namenili ogledu parka Schönbrunn ter vstopili v najstarejši živalski vrt na svetu. Razprostira se na 17 hektarjih, v njem pa je več kot 700 živalskih vrst. Učence so najbolj navdušile žirafe, pande, pingvini in plamenci. Številni učenci so bili tako navdušeni, da so si za spomin kupili plišasto žival, ki jih bo spominjala na to zanimivo doživetje. Ob 18.30 smo končali z ogledom in se odpravili proti avtobusu. V Ljubljano smo polni novih spoznanj in doživetij prispeli ob 23.30.
Da smo ekskurzijo v celoti realizirali po vnaprej določenem programu, se najlepše zahvaljujemo vsem staršem in tudi obema donatorjema: podjetju Favn d. o . o. ter odvetniški pisarni Odvetniki Šelih in partnerji.
Katarina Rigler Šilc, učiteljica izbirnega predmeta nemščina